The Aeroscoop is our latest evolution in aerodynamic carbon road bike design; shaped by more than 75 years of relentless Milanese innovation and fine-tuned in the wind tunnel for pure performance. Every line, surface, and angle has been optimized to reduce drag, enhance stability, and deliver maximum speed in even the most demanding real-world racing conditions.
| Cockpit | XS 90x360 - S 100x380 - M 100x380 - L 110x380 - XL 120x410 (included) |
| Material | Carbon monocoque T1100 |
| Headset | IS52/28.6 - IS52/40 (included) |
| Seat Clamp | Hidden (included) |
| BB Shell | T47/86 Threaded Ceramic Bearings Included |
| Routing | Full internal - Electronic groupset only |
| Tire Clearance | up to 34mm (width as measured) |
| Fork | Full carbon monocoque 1-1/8" - 1-1/2" - Full internal cable routing |
| Weight | 950g (size M Purple Fiber) - 370g (uncut) (+/-5% - painted) |
| Brake | Flat mount disc brake, rotor size up to 160mm |
| Dropouts ST | Rear TA 12x142mm M12x175mm / Front TA 12x100mm – M12x120 |
| Drivetrain | Shimano Dura Ace 9270 |
| Handlebar | Columbus Spirit carbon handlebar |
| Handlebar Tape | Cinelli Wave - Color Black |
| Seatpost | Carbon seatpost |
| Shifters | Shimano Dura Ace 9270 |
| Brakes | Shimano Dura Ace 9270 |
| Rotors | Shimano 160-140mm |
| Ft. derailleur | Shimano Dura Ace 9250 |
| R. derailleur | Shimano Dura Ace 9250 |
| Crankset | Shimano Dura Ace 9200 52/36T |
| Cassette | Shimano Dura Ace 9200 11/30T |
| Chain | Shimano Dura-Ace |
| Wheelset | Fulcrum Wind 57 |
| Tires | Vittoria Rubino 700x28 |
| Saddle | Fi'zik Antares R7 |
- Bikes picked up at the Cinelli factory in Milan are assembled in-house at no additional charge, and pickup customers also receive a guided factory tour and an exclusive Cinelli t-shirt.




