The Aeroscoop is our latest evolution in aerodynamic carbon road bike design; shaped by more than 75 years of relentless Milanese innovation and fine-tuned in the wind tunnel for pure performance. Every line, surface, and angle has been optimized to reduce drag, enhance stability, and deliver maximum speed in even the most demanding real-world racing conditions.
| Cockpit | XS 90x360 - S 100x380 - M 100x380 - L 110x380 - XL 120x410 (included) |
| Material | Carbon monocoque T1100 |
| Headset | IS52/28.6 - IS52/40 (included) |
| Seat Clamp | Hidden (included) |
| BB Shell | T47/86 Threaded Ceramic Bearings Included |
| Routing | Full internal - Electronic groupset only |
| Tire Clearance | up to 34mm (width as measured) |
| Fork | Full carbon monocoque 1-1/8" - 1-1/2" - Full internal cable routing |
| Weight | 950g (size M Purple Fiber) - 370g (uncut) (+/-5% - painted) |
| Brake | Flat mount disc brake, rotor size up to 160mm |
| Dropouts ST | Rear TA 12x142mm M12x175mm / Front TA 12x100mm – M12x120 |
| What's Included | UDH hanger / Ft - Re Skewers |
| Drivetrain | Shimano Ultegra 8150 |
| Handlebar | Columbus Spirit carbon handlebar |
| Handlebar Tape | Cinelli Wave - Color Black |
| Seatpost | Carbon seatpost |
| Shifters | Shimano Ultegra R8170 |
| Brakes | Shimano Ultegra R8170 |
| Rotors | Shimano 160-140mm |
| Ft. derailleur | Shimano Ultegra R8150 |
| R. derailleur | Shimano Ultegra R8150 |
| Crankset | Shimano Ultegra 8100 52/36T |
| Cassette | Shimano Ultegra R8101 11/30T |
| Chain | Shimano M7100 |
| Wheelset | Fulcrum Soniq AL* |
| Tires | Vittoria Zaffiro 700x28 |
| Saddle | Fi'zik Antares R7 |
- Bikes picked up at the Cinelli factory in Milan are assembled in-house at no additional charge, and pickup customers also receive a guided factory tour and an exclusive Cinelli t-shirt.




