The Nemo is Cinelli’s flagship steel road bike, handcraft to hybridize our more than 75 years of Italian cycling heritage with the performance possibilities of contemporary cold-drawn steel tubing technology. Every Nemo frame is handwelded by Cinelli’s internal framebuilder in its Milanese HQ, using custom drawn triple butted tube drawn by its sister company Columbus, less than 100 metres from the framebuilder creating the world’s shortest performance bicycle supply chain. For 2024 – thanks to continuous three-way dialogue between the Cinelli design office, our framebuilder and Columbus – the Nemo has undergone subtle but significant manufacturing improvements including a 170g weight reduction (size Medium), the introduction of the T47 bottom bracket allowing for fully-internal cable routing as well as improving stiffness and a new ultralight CNC’d aluminium seatpost collar.
| Material | Columbus Spirit HSS Tubeset |
| Headset | IS 42/28,6 | IS 52/40 |
| Seat Clamp | CNC Machined ø 29,8 |
| BB Shell | T47 68 mm |
| Routing | Full Internal (Super Record,Red, Dura-Ace) - External / Internal Hydraulic Disc Brake Housing |
| Tire Clearance | up to 700x32 mm |
| Fork | Columbus Trittico Carbon Road |
| Weight | Frame 2000 g. (size M) Fork 392 g. (uncut) |
| Brake | Flat Mount Disc Brake, rotor size up to 160 mm |
| Dropouts ST | Rear TA Ø 12x142mm - M12x173 / Front TA Ø 12x100mm - M12x119 |
| Drivetrain | Shimano Ultegra 8170 |
| Handlebar | Cinelli Vai |
| Handlebar Tape | Cinelli Wave - Color Black |
| Stem | Cinelli Vai |
| Seatpost | Cinelli Vai Ø 27,2 |
| Shifters | Shimano Ultegra R8170 |
| Brakes | Shimano Ultegra R8170 |
| Rotors | Shimano 160 - 140 mm |
| Ft. derailleur | Shimano Ultegra R8150 |
| R. derailleur | Shimano Ultegra R8150 |
| Crankset | Shimano Ultegra R8100 52/36t |
| Cassette | Shimano Ultegra R8101 11/30t |
| Chain | Shimano R8100 |
| Wheelset | Fulcrum Soniq AL |
| Tires | Vittoria Zaffiro Pro 700x28 |
| Saddle | Selle Italia Model X |
- Bikes picked up at the Cinelli factory in Milan are assembled in-house at no additional charge, and pickup customers also receive a guided factory tour and an exclusive Cinelli t-shirt.
