PRESSURE II DANDY'S RACING GREEN ULTEG. 12V DI2 - 49S TEST
Reference:00PRD2U2490ERGTT
- Frame weight: 1050 (size M)
- Fork weight: 405 (uncut, ±5%)
- Material: Carbon Monocoque T800
- Tyre clearance: up to 700×32 mm
- Geometry: Race-optimized design with aggressive handling
- Performance: Over-benchmark stiffness with improved ride compliance
- Aero features: Shaped tubing and fully integrated cable routing
- Certification: UCI approved
- Design: 100% Milanese, painted and assembled in Italy
Choose your color: RACING GREEN
Born to race, Pressure is the pinnacle of Cinelli’s road bike design language. Obsessively re-engineered seatpost length, clamp mechanism and cable guides reduce the weight of the Pressure II framekit by 5% relative to its predecessor. Refined over 4 different samples the Pressure II’s carbon fiber layup represents what our R&D team and pro riders believe to be the best ratio between weight savings, race stiffness and reliability. In line with most recent studies in aerodynamics, rolling resistance and - most importantly - the continuous hybridization of the road bike, the Pressure II features 32mm max tyre clearance.
| Cockpit | XS 90x370 - S 100x390 - M 110x390 - L 110x390 - XL 120x410 (Included) |
| Material | Carbon Monocoque T800 |
| Headset | IS 52/28,6 | IS 52/40 FSA ACR 1-1/2” (included) |
| Seat Clamp | Hidden (included) |
| BB Shell | Press Fit 86,5 x 41 mm |
| Routing | Full Internal - Electronic Groupset Only |
| Tire Clearance | up to 700x32 mm |
| Fork | Full Carbon Monocoque 1-1/8” - 1-1/2” Full Internal Cable Routing |
| Brake | Flat Mount Disc Brake, Rotor Size Up To 160 mm |
| Dropouts ST | Rear TA Ø 12x142mm - M12x165 / Front TA Ø 12x100mm - M12x119 |
| Drivetrain | SHIMANO Ultegra Di2 8150 12S |
| Handlebar | Pressure 2 Carbon Handlebar |
| Handlebar Tape | Cinelli Volee - Color Black |
| Seatpost | Integrated Carbon |
| Shifters | SHIMANO Ultegra Di2 8150 12S |
| Brakes | SHIMANO Ultegra Di2 8150 12S |
| Rotors | Shimano 160 - 140 mm |
| Ft. derailleur | SHIMANO Ultegra Di2 8150 12S |
| R. derailleur | SHIMANO Ultegra Di2 8150 12S |
| Crankset | SHIMANO Ultegra Di2 8150 12S 52/36t |
| Cassette | SHIMANO Ultegra Di2 8150 12S 11/30t |
| Chain | SHIMANO Ultegra Di2 8150 12S |
| Wheelset | FULCRUM RACING 600 DB |
| Tires | Vittoria Zaffiro Pro 700X28 |
| Saddle | Selle Italia Shortfit |
- Free shipping on eligible orders over €150 / $150 (EU & US - includes apparel, accessories, racewear, and bar tapes).
- Orders shipped outside the EU: customs duties, import taxes, and tariffs are the customer's responsibility and are payable on delivery.
- Shipments refused due to unpaid duties: return shipping, carrier clearance fees, and any duties incurred will be deducted from the refund. If these costs equal or exceed the order value, no refund is issued.

If you are unsure about your size, please refer to the frame specs on the product page or contact us here. Include your height and inseam measurements, or a biomechanical data sheet. Our customer service team will help you choose the right size.
You can buy the frameset alone for the following models: Tutto Mini, Hobootleg Geo, Hobootleg Easy Travel, Aeroscoop, King Zydeco II, Pressure II, Speciale Gravel, Pressure ADR, Speciale Corsa XCR, Nemo Road, Supercorsa, Supercorsa Pista, Vigorelli.
All Speciale Gravel, Nemo Road, Speciale Corsa XCR, and Supercorsa models are made in Italy. See the bikes here: Made In Italy Bikes – Cinelli Official
You can change stem length and handlebar width. For mechanical parts such as cassettes, cranksets, chainrings, or wheels, you may upgrade with third-party components after purchase. Before buying upgrades, we recommend referencing our Cinelli component mapping tool or contacting us for a compatibility check, and having an official dealer handle the assembly.
The warranty is automatically activated after payment. Fill out the warranty card included in your bike box and keep your receipt. You can also submit the warranty card and receipt via the Contact Us form, and we will archive them for you.
why pay full price?
20% off
LIKE NEW
Minor signs of assembly and transport. Never been ridden.
30% off
VERY GOOD
Lightly handled for demos or display, with minimal cosmetic wear and perfect performance.
40% off
GOOD
Shows some visible marks or wear from use or handling, but fully functional and factory inespected.
50% off
FAIR
Used more frequently for factory rides or events. Clear cosmetic wear but fully serviced, safe, and performing perfectly.